Intermec PC43T Honeywell Barcode Label Printer With LCD Screen PC43TB00100202
Contact for Price
Ask on WhatsApp
16 People watching this product now!
SKU: INTERMEC PC43T with LCD Display Category: Tag:
Description
Features and Specifications
Maximum Label Width
PC43:
118 mm (4.65 in)
PC23d:
60 mm (2.36 in)
Maximum Label Length
Standard:
203 dpi – 1727 mm (68 in);
Print Direction:
Prints text, barcodes and graphics in all four directions
Print Resolution:
8 dots/mm (203 dpi) or 12 dots/mm (300 dpi)
Print Width
PC43:
203 dpi – max. 104 mm (4.1 in); 300 dpi – max. 106 mm (4.2 in)
PC23d:
203 dpi – max. 56 mm (2.2 in); 300 dpi – max. 54 mm (2.1 in)
Printing Speed:
Selectable up to 8 ips (203.2 mm/ sec) for 203 dpi; 6 ips (152.4 mm/sec) for 300 dpi
SPECIFICATIONS BY MODEL
Real-Time Clock:
Standard (LCD)
Adjustable Gap Sensor:
Standard (LCD)
MEDIA SPECIFICATIONS
Label Roll
Maximum Diameter:
127 mm (5 in)
Core Diameter:
Min. 25.4 mm (1 in); Max. 38.1 mm (1.5 in)
Paper Width
Max. 118 mm (4.7 in); Min. 19 mm (0.75 in)
Max. 60 mm (2.36 in); Min. 15 mm (0.59 in)
Label Length:
Min. 6.35 mm (0.25 in)
Labels:
A wide selection of stock and custom size labels are available from Honeywell Media
Ribbon Roll:
PC43t accepts both 12.7 mm (0.5 in) and 25.4 mm (1.0 in) core
Core:
12.7 mm ID (0.5 in ID) or 25.4 mm ID (1.0 in ID)
Min Width:
25.4 mm (1.0 in) – ribbon only, core width must be 111 mm (4.37 in)
Max Width:
110 mm (4.3 in)
Max. Length:
12.7 mm (0.5 in): 91 m (299 ft); 25.4 mm (1.0 in): 300 m (984 ft)
Thickness (Includes Liner):
0.06 mm (0.003 in) to 0.15 mm (0.006 in); optional thick media spring kit for media up to 0.20 mm (0.008 in)