طابعة الباركود ZD 421 Zebra USB ZD4A042-30EM00EZ
اتصل للحصول على السعر
Ask on WhatsApp
16 الناس يشاهدون هذا المنتج الآن!
رمز المنتج: زد دي 421 التصنيف: الوسم:
وصف
SPECIFICATIONS
الميزات القياسية
• Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
• ZPL and EPL programming languages
• 5 status icon, 3 button user interface
• USB 2.0, USB Host
• Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE
(Bluetooth Low Energy 5) connection*
* BLE is intended for use with Zebra printer setup mobile app only
• Real Time Clock (RTC)
• OpenACCESS™ for easy media loading
• Dual-wall frame construction
• ENERGY STAR® certified
• ZebraDesigner Essentials – easy label design tool free at
www.zebra.com/zebradesigner
• PDF Direct
• Two-year standard warranty
الخصائص الجسدية
البعد Direct Thermal:
8.69 in. L x 6.98 in. W x 5.93 in. H
220.8 mm L x 177.5 mm W x 150.7 mm H
Thermal Transfer Roll:
10.5 in. L x 8.0 in. W x 7.44 in. H
267 mm L x 202 mm W x 189 mm H
Thermal Transfer Cartridge:
10.0 in. L x 8.0 in. W x 7.0 in. H
254 mm L x 202 mm W x 177 mm H
وزن Direct Thermal: 2.98 lbs./1.35 kg
Thermal Transfer Roll: 4.52 lbs./2.05 kg
Thermal Transfer Cartridge: 5.0 lbs./2.3 kg
مواصفات الطابعة
Operating System Link-OS®
Resolution 203 نقطة في البوصة/8 نقاط لكل ملم
300 نقطة في البوصة/12 نقطة لكل ملم (اختياري)
ذاكرة 512 MB Flash; 256MB SDRAM
64 MB user available non-volatile memory
8 MB user available SDRAM
Maximum Print Width 4.09 in./104 mm for 203 dpi
4.27 in./108 mm for 300 dpi
Cartridge: 4.09 in./104 mm for 203 and 300 dpi
Maximum Print Speed 6 in./152 mm per second (203 dpi)
4 in./102 mm per second (300 dpi)
Firmware ZPL II; EPL 2; XML; ZBI; PDF Direct
Media, Ribbon and Cartridge Characteristics
Label Length Maximum: 39.0 in./991 mm
Minimum: 0.25 in./6.4 mm
Media Width Direct Thermal: 0.585 in./15 mm to 4.25 in./108 mm
Thermal Transfer Roll: 0.585 in./15 mm to 4.41 in./
112 mm
Thermal Transfer Cartridge: 0.585 in./15 mm to 4.65 in./118 mm
Media Roll Size Maximum outer diameter: 5.00 in./127 mm
Core inner diameter: 0.5 in. (12.7 mm) and 1.0 in.
(25.4 mm) standard, 1.5 in. (38.1), 2.0 in., (50.8 mm)
and 3.0 in. (76.2 mm) using optional adapters
Media Thickness 0.003 in. (0.08 mm) min.; 0.0075 in. (0.19 mm) max.
Ribbon Outside Diameter 2.6 in./66 mm (300 m); 1.34 in./34 mm (74 m)
Ribbon Standard Length Roll: 984 ft. (300 m); 243 ft. (74 m)
Cartridge: 243 ft. (74 m)
Ribbon Ratio 1:4 ribbon to media (300 m)
1:1 ribbon to media (74 m)
Ribbon Width Roll: 1.33 in./33.8 mm — 4.3 in./109.2 mm
Cartridge: 4.3 in./109.2 mm
Ribbon Core I.D. 300 meter ribbon 1 in./25.4 mm
74 meter ribbon 0.5 in./12.7 mm
خصائص التشغيل
Operating Temp. 40° to 105° F/4.4° to 41° C
Storage Temp. -40° to 140° F/-40° to 60° C
Operating Humidity 10% to 90% non-condensing
Storage Humidity 5% to 95% non-condensing